Liu Qiang

Updated: 2018-06-02

     LIU Qiang is a male Hui Chinese, born in April 1962, Jining, Shandong. He started his career from July 1984, and joined the Chinese Communist Party (CCP) in in January 1984. He is a Senior Engineer. He is the Standing Member of Party Committee and Vice Governor of Jiangxi Province.

  1980.09-1984.07 Student who majored in Shipbuilding Technology and Equipment in the Department of Marine Mechanical Engineering, Wuhan Institute of Water Transport Engineering.

  1984.07-1992.10 Assistant of the Propaganda Department of the Party Committee and the Student Work Department, Lecturer of Wuhan Institute of Water Transport Engineering. (During which: 1987.09-1989.07, studied in the major of Ideological and Political Education at the Department of Philosophy and Society, Zhejiang University)

  1992.10-1996.01 Cadre and Principal Staff Member in the office of Technical cadre and training, Department of Personnel and Labor, Ministry of Communications

  1996.01-1998.09 Deputy Director of the Comprehensive office, o Department of Personnel and Labor, Ministry of Communications

  1998.09-2000.12 Director of the Department of Party Committee Work, Bureau of Maritime Affairs, Ministry of Communications

  2000.12-2001.04 Department-level Investigator and Director of the First Office, the Enterprise Cadre Office, Central Organization Department

  2001.04-2003.04 Director of the First Office, Bureau of Cadre, Central Organization Department

  2003.04-2004.06 Department-level Cadre and Director of the First Bureau of Enterprise Leaders, State-owned Assets Supervision and Administration Commission (SASAC), the State Council

  2004.06-2007.12 Deputy Director of the First Bureau of Enterprise Leaders, SASAC, the State Council (2007.01, started in charge of work)

  2007.12-2011.03 Director of the First Bureau of Enterprise Leaders, SASAC, the State Council (2003.09-2008.07, had been working as a postgraduate majoring in Management Science and Engineering in Harbin Institute of Technology, and obtained the Master's degree in Management)

  2011.03-2015.01 Director of the Personnel Bureau, SASAC, the State Council

  2015.01-2018.05 Deputy Director and Member of Party Committee of SASAC, the State Council, Member of the Central Coordinating Group for Talent Work (2015.06)

  2018.05-till now, the Standing Member of Party Committee and Vice Governor of Jiangxi Province

  responsible for the work of natural resources, housing and urban-rural construction, transportation, emergency management, civil air defense, etc. In charge of the Provincial Department of Natural Resources, the Provincial Department of Housing and Urban-rural Development, the Provincial Department of Transportation, the Provincial Department of Emergency Management, the Provincial Department of Forestry, the Provincial Civil Air Defense Office, the Provincial Nuclear Industry Geological Bureau, the Provincial Bureau of Geological and Mineral Exploration and Development, the Provincial Coal Geological Bureau and the Jiangxi Nonferrous Metals Geological Exploration Bureau. Contact the Jiangxi Airport Group Corporation, the China Railway Nanchang Bureau Group co., LTD., the Jiangxi Civil Aviation Safety Supervision and Administration Bureau, the Jiangxi Coal Mine Safety Supervision Bureau, and the Provincial Earthquake Administration.

Copyright 2008-2015 The People’s Government of Jiangxi Province All Rights Reserved